Co wpływa na wycenę katalizatorów w skupie?
Ponowne wykorzystywanie surowców jest sposobem na zmniejszenie kosztów wytworzenia nowych wyrobów, ponieważ ich przerobienie wymaga mniejszej ilości procesów technologicznych, a tym samym oznacza redukcję niezbędnych nakładów energii i zużycia podstawowych zasobów od wody po ropę konieczną przy transporcie. Jednym z obszarów, gdzie recykling jest dobrze rozwinięty, będzie pozyskiwanie metali żelaznych i nieżelaznych, w tym szczególnie cennych metali szlachetnych. Dość duże ich ilości są odzyskiwane z demontowanych części samochodowych. Hurtowy skup katalizatorów w Inowrocławiu prowadzi firma KATMET. Przekonajmy się, na jakiej podstawie wyznacza się ich ceny.
Od czego zależy cena katalizatora?
Katalizatory są skupowane ze względu na znajdujące się w nich metale szlachetne, niezbędne do zachodzenia reakcji dopalania zanieczyszczeń obecnych w gazach spalinowych opuszczających silniki samochodów oraz wielu maszyn rolniczych i budowlanych. Związkami stosowanymi w tym celu są platyna, rod, a także pallad. Substancje te tworzą cienkie warstwy znajdujące się wewnątrz kanalików, którymi przepływają emitowane spaliny. Choć ich ilość jest stosunkowo niewielka, to ze względu na swoje wysokie ceny są one niezwykle wartościowe. Na wysokość kwoty, jaką można otrzymać za przekazywany do skupu katalizator, wpływa więc masa zawartych w nim metali szlachetnych.
Jak ustala się wartość katalizatora?
Najprostszą metodą ustalenia, jak wiele rodu, platyny i palladu znajduje się wewnątrz urządzenia, jest określenie, z jakim modelem urządzenia mamy do czynienia. Jest to możliwe na podstawie umieszczonego na obudowie numeru części, co pozwala na sprawdzenie w katalogach producenta, jaka ilość metali szlachetnych wchodzi w grę w danym przypadku. Jeżeli nie da się zidentyfikować rodzaju katalizatora, pozostaje posłużenie się spektrometrem masowym, który daje możliwość sprawdzenia, z jakich pierwiastków składa się dany element i oszacowanie, jaka będzie ich zawartość.