Co zrobić ze zużytym katalizatorem?
Niewiele osób ma świadomość tego, że nawet najbardziej zużyty katalizator, wciąż zachowuje dużą wartość. W związku z tym użytkownicy samochodów niejednokrotnie wyrzucają zużytą część lub zostawiają ją u mechanika, nie wiedząc o tym, że można na niej jeszcze zarobić. Co więcej, wyrzucenie katalizatora jest nie tylko nieekonomiczne, ale również szkodzi środowisku. Z tego powodu zachęcamy do zastosowania innych rozwiązań.
Katalizator jest podstawowym elementem układu wydechowego pojazdów, który wbrew zapewnieniom producentów, szybko ulega całkowitej eksploatacji (według niektórych statystyk wytrzymują zaledwie ok. 200-300 tysięcy kilometrów). W celu pozbycia się zużytego lub zepsutego katalizatora, najlepszą opcją jest jego sprzedaż do hurtowego skupu katalizatorów. Warto sprawdzić, czy dana działalność zajmuje się również recyklingiem sprzętu, bowiem dzięki przetwarzaniu i odzyskiwaniu z nich metali szlachetnych, przyczyniamy się do ochrony środowiska. Sprzedaż zużytego katalizatora wiąże się zatem z samymi zaletami. Użytkownik ma realny wpływ na ekologię, a przy okazji może zyskać na tym niemałe pieniądze.
Ile wart jest zużyty katalizator?
Ceny skupu katalizatorów w Inowrocławiu wahają się od 150 do nawet 1500 złotych (a czasem nawet i jeszcze więcej). Ta dysproporcja wynika z wielu różnych czynników. Istotny jest m.in. stan katalizatora czy marka i model pojazdu, z którym był kompatybilny. Najważniejsze jest jednak to, co znajduje się w środku elementu układu wydechowego. Katalizatory zawierają w sobie cenne metale szlachetne, takie jak ruten, rod, pallad i platyna. Najbardziej pożądanym metalem jest właśnie ten ostatni, ponieważ pozyskanie platyny w naturalnych warunkach jest niezwykle kosztowne. W przypadku recyklingu, aby uzyskać 1 kg platyny, potrzeba kilku ton katalizatorów. W związku z tym, każdy skup katalizatorów wycenia zużyty element w sposób indywidualny - po drobiazgowej i dokładnej ocenie stanu oraz zawartości. W wycenie pomaga specjalne urządzenie, zwane spektroskopem, które pozwala ocenić zawartość metali szlachetnych w danym sprzęcie.