Czy przetwarzanie katalizatorów wymaga specjalnych uprawnień?
W samochodach, w układzie wydechowym montowane są specjalne części, których zadaniem jest oczyszczanie spalin z zanieczyszczeń powstałych w wyniku pracy silnika. Urządzenie te nazywane katalizatorem niekiedy szwankuje, wymaga naprawy, a z czasem wymiany. Kto może zająć się przetwarzaniem katalizatorów i na czym ta czynność polega?
Kiedy katalizator należy wymienić?
Ze względu na swą funkcję nikogo nie dziwi fakt, że prędzej lub później katalizator w samochodzie będzie musiał być wymieniony na nowy, gdyż ten zanieczyści się przestanie spełniać swoją funkcję. W przypadku gdy podczas jazdy samochodem zacznie obserwować się utratę dynamiki samochodu, wyraźny spadek mocy silnika i gorsze przyspieszenie, w połączeniu z gorszą pracą na biegu jałowym warto poszukiwania przyczyn takiego stanu rzeczy rozpocząć od sprawdzenia stanu katalizatora w aucie. Przyjmuje się, że żywotność jego wynosi około 80-100 tys. kilometrów, jednak bywa, że nie nadaje się on do dalszej eksploatacji po przejechaniu dwukrotnie większego dystansu. O tym, jaki jest rzeczywisty stan katalizatora najlepiej powie kontrola sondą lambda, która potwierdzi konieczność jego wycięcia.
Co zrobić ze zużytym katalizatorem?
Przetwarzaniem katalizatorów mogą zajmować się jedynie wybrane podmioty gospodarcze, które dysponować będą odpowiednim parkiem maszynowym i kontaktami pozwalającymi im odzyskać maksymalna ilość metali szlachetnych zawartych w urządzeniu. Wyróżnia się dwa rodzaje katalizatorów ceramiczne i metalowe. Dobrej klasy punkty mają możliwość odzyskania do 95% zawartych w nim platynowców, a także w porównaniu do tradycyjnego wydobycia pozwala zaoszczędzić znaczne ilości energii. W naszym punkcie można oddać każdy rodzaj katalizatora bez względu na model i rocznik auta. Nasze laboratorium diagnostyczne pozwala nam dokonać dokładnych pomiarów oraz rzetelnie wycenić wartość katalizatora dostarczonego przez klienta i przystąpić do jego przetwarzania praktycznie natychmiast po dokonaniu transakcji.